Yıldızname Nedir

Osmanlı devrinden beri sürekli yükselişini sürdürmüş, her dönem kendinden söz ettirmiş ve bu gidişle her dönemde kullanılmaya devam edecek olan önemli ilimlerden yıldızname, gayb ile fiziki evrenin birbirine girdiği bir yapıyı temsil eder. Bu yapı içerisinde, her zaman karşınıza çıkabilecek çok sayıda fikir, olay, hayır ve şer yer alır. Özel ilimler kullanılarak hazırlanan haritalar ise, bu yaşanacakları fiziki alemde anlaşılır hale getirilerek kişiye rehberlik eder. İşte bu haritalar yıldıznameyi oluşturur.

Osmanlı öncesinde de çok kez karşımıza çıkan bu gizemli ilim, tarihte her zaman imparatorlar ve önemli devlet adamları tarafından kullanılmıştır. Bu ilim, tarih boyunca kritik kararlar alınırken danışılan ilk durak konumunda. Bu kadar ciddi ve özel bir bilgi, elbette sadece basit bir kuvvet veya yöntem ile elde edilemez. Yıldızname tek başına pek çok ilim ve bilim dalını içerisinde barındırır. Yıldızların etkisinden, tarihin ve rakamların efsununa kadar, hem gaybi hem de beşeri ilimler, yıldızname hazırlanmasında kullanılır.

Yıldıznamenin en baş ilmi astrolojidir. Ancak bu astroloji, günümüzdeki gibi burç yorumlarından ibaret değildir. En eksi kayıtlarda da olsa, en ufak bir gezegen ismi bile çalışmayı direk olarak etkileyecek özelliktedir. Astroloji konusunda gerçekten ilim sahibi olmayan bir kişinin yıldızname konusunda çalışma yapması mümkün değildir. Eğer bir insan, sadece kulaktan dolma veya kolay bulunur kitaplardan edindiği bilgiler ile yıldızname hazırlayabildiğini söylüyorsa yalan söylüyordur ve o kişiye güvenmemeniz gereklidir. Bu kadar karmaşık bir ilim, sadece basit kitaplardan öğrenilmez. Bu hem bu işi hakkıyla yapana hakaret, hem de ilmin kendisine büyük bir küfürdür.

Yıldızname hazırlığı, astrolojiye ek olarak numeroloji ve ebced bilgisi de gerektirir. Kültürümüzün en eski ilimlerinden olan numeroloji, özellikle Osmanlı’da padişahlar tarafından öğrenilen çok değerli bir bilgidir. Rakamların ve sayıların birbirine girdiği yıldızname ilminde de bu bilgiden çokça yararlanılır.

Her aşaması ayrı bir bilgi gerektiren yıldıznamenin gerektirdikleri bununla da sınırlı kalmaz. Her zaman ilimle birlikte gerekli olan tecrübe de önemlidir. Kimi zaman hiç tahmin edilemeyecek sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sonuçların düzgün şekilde değerlendirilmesi ve yıldızname çalışmasının iyi sonuç vermesi tamamen tecrübe işidir.

Ziyaretçilerimizden gelen tüm medyum yorumları ve şikayetleri için buraya tıklayın.

Yorum yapın!

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.